Ieguvumi pircējiem

Augot bezkontakta maksājumu popularitātei, veidojas arī Latvijas iedzīvotāju kopējā izpratne par bezkontakta norēķiniem kā drošu maksājumu veidu. Bezkontakta maksājumi ir ne tikai ērti un ātri, bet arī droši. To pašu bezkontakta tehnoloģiju (NFC — near field communication), kura tiek izmantota maksājot ar karti, izmanto arī maksājumiem ar telefoniem, aprocēm, uzlīmēm, pulksteņiem u. c. bezkontakta maksājumu ierīcēm. 

Jau 75 % Latvijas iedzīvotāju ir bezkontakta kartes, un lielākā daļa to labprāt lieto ikdienas pirkumiem. Turklāt jau 23 % iedzīvotāju jau ir bezkontakta maksāšanas iespēja telefonā, aprocē, pulkstenī vai citās ierīcēs.  

Ātri

Bezkontakta norēķini — tie ir būtiski ātrāki ikdienas pirkumi. Maksājums notiek pāris sekundes daļu laikā. Skaņas signāls “piik” norāda, ka maksājums ir apstiprināts.

Karšu norēķini pieejami vairāk nekā 30 tūkstošos tirdzniecības vietu Latvijā. Gandrīz 70 % POS termināļu Latvijā ir ar bezkontakta funkciju (2019., 2. ceturksnī, Finanšu nozares asociācijas dati).

“Bezkontakta maksājumi ir ērts maksājumu veids gan tirgotājiem, gan pircējiem. Šie maksājumi ļauj tirgotājiem samazināt rindas pie kases, jo kasieriem ir iespēja klientu apkalpot ātrāk, un pircējiem – ietaupīt nedaudz laika ikdienas steigā. Šobrīd ap 60 % Rimi pircēju izvēlas norēķināties bezskaidrā naudā. Bezkontakta maksājumi ir pieejami visos Rimi veikalos un redzam, ka pircēji arvien vairāk dod tiem priekšroku –  jau vairāk nekā 45 % bezkaidras naudas maksājumi ir bezkontakta norēķini un šis rādītājs pieaug ar katru mēnesi.”

Kristīne Miezīte-Zeltiņa, “Rimi Latvia” Finanšu un biznesa kontroles vadītāja

Ērti

Maksājot bezkontakta karte vai telefons paliek pircēja rokās. Tirgotājam vispirms ir jāapstiprina pirkuma apmaksa, un tad pircējam karte vai cita maksājuma ierīce jānopīkstina 1-2 cm, maksimāli 4 cm attālumā no POS termināļa.

“Mūsu uzņēmums aktīvi strādā pie tā, lai regulāri ieviestu dažādas inovācijas, kas atvieglo pircēju un darbinieku ikdienu. Sākot ar pašapkalpošanās kasu tehnoloģiju, kuras ieviešanā bijām pionieri Latvijā, preču derīgumu termiņu monitoringa digitalizāciju, kā arī, protams, bezkontakta karšu un ierīču norēķiniem, kas viesuši ievērojamas izmaiņas pircēju paradumos. Šobrīd bezkontakta norēķini ar bezkontakta kartēm, viedtālruņiem, pulksteņiem un citām ierīcēm Maxima veikalos ir kļuvuši par ikdienu. To apliecina arī dati — vēl 2018. gada pavasarī ar bezkontakta maksājumu kartēm par saviem pirkumiem norēķinājās ap 8 000 klientu dienā, tad šobrīd ar bezkontakta kartēm tiek veikti aptuveni 1.5 miljons maksājumu mēnesī.”

Mārtiņš Smilga, “Maxima Latvija” IT departamenta direktors.

Droši

Katram bezkontakta maksājumam ir unikāls, vienreizējs numurs, kas rūpējas par maksājuma drošību. Bezkontakta maksājums notiek, izmantojot to pašu drošo savienojumu, kurš tiek izmantots maksājot, ievietojot karti maksājumu ierīcē. Tāpēc bezkontakta maksājumi jau ir kļuvuši par normu līdzīgi kā bezmaksas ātrgaitas interneta pieejamība kafejnīcā.

Bezkontakta kartes PIN kods ir jāpatur prātā, jo tas ir nepieciešams pirkumiem virs 25 eiro. Drošības nolūkā ik pa laikam PIN kods būs jāievada arī mazākiem pirkumiem.

“Bezkontakta maksājums nenotiek tikai starp karti un maksājumu termināli, procesā piedalās arī banka, un tieši banka nodrošina atbilstošu drošības līmeni. Bezkontakta maksājumu sistēma izstrādāta, lai sniegtu adekvātu aizsardzību pret tajā laikā zināmajiem apdraudējumu veidiem. Kopš sistēmas izstrādes nav publicēti būtiski jauni uzbrukumu veidi, tāpēc sistēmu pie esošajām zināšanām var uzskatīt par adekvāti drošu. Maksimālais bezkontakta maksājuma apjoms ir noteikts tā, lai tehnoloģiski sarežģītus uzbrukumus padarītu ekonomiski neizdevīgus.”

Kārlis Podiņš, CERT.LV IT drošības speciālists

Laužam mītus!

Atspēkojam sabiedrībā izplatītus mītus par bezkontakta norēķiniem tirgotāju un pircēju vidū. Kā ir patiesībā? Bezkontakta maksājumi ir droši!

Mīts:

Zaglis var iztērēt visu manu naudu

Realitāte:

Tā nav patiesība, realitātē bezkontakta maksājumiem bez PIN ievades ir limits 25 eiro, drošības nolūkos ik pa laikam pirkums, neatkarīgi no summas, būs jāapstiprina ar PIN kodu, lai pārliecinātos, ka karti izmanto tās īstais lietotājs. Bezkontakta maksājums ir drošs un izsekojams. Ja tomēr gadās karti nozaudēt, uzreiz ir jāsazinās ar savu banku un karte jābloķē. Banka rūpīgi izmeklē katru gadījumu, kad ir noticis nedrošs un neautorizēts maksājums — pircējiem šādos gadījumos ir tiesības uz naudas atmaksu.

Mīts:

Zaglis var nolasīt karti no attāluma

Realitāte:

Tā nav patiesība, realitātē karte jānopīkstina pēc iespējas tuvāk, 1-2 cm attālumā, maksimāli līdz 4 cm no karšu pieņemšanas iekārtas.

Mīts:

Zaglis, pietuvinot viltus karšu pieņemšanas iekārtu, var nozagt naudu

Realitāte:

Tā nav patiesība, realitātē visām karšu pieņemšanas iekārtām ir jābūt reģistrētām bankā vai citā finanšu iestādē. Bezkontakta maksājums nenotiek tikai starp karti un karšu pieņemšanas iekārtu, procesā piedalās licencēti maksājumu pakalpojumu sniedzēji. Tādējādi katrs bezkontakta darījums ir izsekojams.

Mīts:

Zaglis var nozagt kartes datus un iepirkties internetā

Realitāte:

Tā nav patiesība, realitātē bezkontakta maksājuma laikā kartes dati, piemēram, vārds, uzvārds un trīs ciparu numurs kartes aizmugurē, ko izmanto interneta pirkumiem, netiek pārsūtīts. Bezkontakta kartē nav iestrādāta tehnoloģija, ar kuru būtu iespēja piekļūt bankas kontam. Iepērkoties internetā, banka piedāvā 3D Secure drošības sistēmu — tā ietver kartes lietotāja pārbaudi ar paroli, ko izvēlas pats kartes īpašnieks un bez kuras darījums nevar notikt.

Mīts:

Par vienu pirkumu var nejauši samaksāt divas reizes

Realitāte:

Tā nav patiesība, realitātē speciāli katram bezkontakta maksājumam ir unikāls, vienreizējs numurs, tādējādi maksājumu nav iespējams nejauši veikt divas reizes vai ļaunprātīgi dublēt.

Ja jūsu makā ir vairāk nekā viena bezkontakta karte, ieteicams maksājot izņemt no maka to karti, ar kuru vēlaties norēķināties. Pietuvinot karšu maksāšanas iekārtai maku ar vairākām kartēm, nauda tiks noņemta tikai no vienas kartes, proti, no tās, kura pirmā būs reaģējusi uz karšu pieņemšanas iekārtas pieprasījumu.

Mīts:

Zaglis var klonēt karti un veikt maksājumus

Realitāte:

Tā nav patiesība, realitātē karšu pieņemšanas iekārta pārliecinās par kartes autentiskumu. Karšu organizācijas kartēm un to pieņemšanas iekārtām ir noteikušas augstas drošības prasības. Bankas veic karšu maksājumu monitoringu un aizdomu gadījumā prasa kartes lietotāja apstiprinājumu.

Par kampaņu

Lai pircējiem un tirgotājiem skaidrotu bezkontakta norēķinu priekšrocības un drošības aspektus, 2019. gada oktobrī un novembrī Mastercard sadarbībā ar Finanšu nozares asociāciju visā Latvijā organizē informatīvo kampaņu “Piik un gatavs”. Kampaņas laikā galvenie sadarbības partneri — Rimi un Maxima — informēs par bezkontakta maksājumiem. “Piik un gatavs” kampaņas vēstneši viesosies 19 Latvijas pilsētās, kurās dalīsies ar informāciju par bezkontakta maksājumu priekšrocībām. Vairāk informācijas www.piikungatavs.lv

Kampaņu atbalsta bankas, kas piedāvā
bezkontakta norēķinu iespējas

Partneri

Uzzini par ieguvumiem

Tirgotājiem

Mediju jautājumiem:
Ilze Vītola, Finanšu nozares asociācijas Komunikācijas konsultante (tālr. +371 28737791, e-pasts ilze.vitola@financelatvia.eu);
Ieva Lapiņa-Ennīte, Vīlands Associates (tālr. +371 29375689, e-pasts ieva.lapina@vilands.lv).