Jaunumi

08. 10. 2019.

Biežāk uzdotie jautājumi par bezkontakta maksājumiem

Kāpēc man izmantot bezkontakta norēķinu iespēju?

Tehnoloģiju attīstība Latvijā notiek šajā brīdī un mūsu acu priekšā. Bezkontakta maksājumiem ir dažādas priekšrocības:

Bezkontakta karte, telefons vai cita maksājuma ierīce ir tāpat, it kā tev makā vienmēr būtu līdzi precīza sīknauda. Maksā ērti — piik un gatavs!
Bezkontakta maksājums notiek pāris sekunžu daļu laikā, un tas ir divreiz ātrāk nekā maksājot ar parasto karti, un trīsreiz ātrāk nekā ar skaidru naudu. Iespēja ietaupīt laiku ikdienas pirkumu veikšanai.
Maksājot par pirkumu, bezkontakta kartei vai telefonam vienmēr jāpaliek Tavās rokās, nenodod to pārdevējam. 

Vai bezkontakta maksājumu iespēja ir jāieslēdz/jāizslēdz?

Ja Tev ir bezkontakta karte (uz kartes ir bezkontakta maksājuma simbols) vai bezkontakta maksājumu ierīce (piemēram, telefons, aproce, pulkstenis utt.) un Tu vēlies izmantot bezkontakta maksājumu priekšrocības, nepieciešams maksājuma iespēju ieslēgt, sazinoties ar banku, internetbankā vai mobilajā lietotnē.

Kur var maksāt ar bezkontakta iespēju?

Vienmēr, kad norēķinoties par pirkumu uz POS termināļa redzi bezkontakta maksājumu simbolu , maksājumus iespējams veikt vienkārši pieliekot “Piik un gatavs” karti vai ierīci (piem. telefonu, aproci, pulksteni) pie iekārtas maksimums 4 centimetru attālumā.

Latvijā uzstādīti gandrīz 30 tūkstošos POS termināļu ar bezkontakta funkciju. 

Kā es varu samaksāt ar bezkontakta iespēju?

Norēķinoties par pirkumu, karte vai ierīce, piemēram, telefons, jānopīkstina  maksimums 4 centimetru attālumā no karšu pieņemšanas iekārtas. 

Cik tuvu man jāpietuvina karti vai ierīci, lai maksājums notiku?

Parasti, veicot norēķinu, karte vai ierīce jāpietuvina karšu pieņemšanas iekārtai maksimums 4 centimetru attālumā.

Kā darbojas bezkontakta maksājumi?

Bezkontakta kartēs iestrādāts čips un radio frekvenču antena, kas nodrošina bezvadu savienojumu ar karšu pieņemšanas iekārtu. Šo pašu NFC (near field communication — tuvā lauka sakaru) tehnoloģiju izmanto arī maksājumiem telefonos vai citās valkājamās ierīcēs. Kad karšu pieņemšanas iekārtā parādās aicinājums, karti vai ierīci pietuvina iekārtai, informācija tiek pārraidīta drošā veidā pāris sekunžu daļu laikā.

Kā rīkoties, ja bezkontakta karte vai ierīce ir nozaudēta?

Ja karte nozaudēta, uzreiz bloķējiet savu karti – sazinieties ar savu finanšu iestādi vai bloķējiet to savā mobilajā lietotnē. Ja nozaudēta bezkontakta maksājumu ierīce, piemēram, telefons, deaktivizē kartes mobilos bezkontakta maksājumus. 

Banka rūpīgi izmeklē katru situāciju. Pircējiem ir tiesības uz naudas atmaksu neautorizētu maksājumu gadījumā. Papildu kontrolei ieslēdziet paziņojumus mobilajā lietotnē par veiktajiem maksājumiem.

Klientu drošībai bezkontakta kartēm izstrādāta papildu drošības pārbaude — speciāli algoritmi, kas regulāri kartes pieņemšanas iekārtā liek ievadīt PIN kodu. Ļoti svarīgi rūpēties par to, lai tava karte vai maksājumu ierīce nenonāktu citu cilvēku rokās. 

Kā maksājums parādīsies manā bankas konta pārskatā?

Maksājums bankas konta pārskatā parādīsies tāpat kā jebkurš cits kartes maksājums.

Vai šāds maksāšanas veids pieejams ārpus Latvijas? Vai varēšu maksāt arī ārzemēs?

Jā! Vienmēr, kad norēķinoties par pirkumu uz karšu pieņemšanas iekārtas redzi bezkontakta maksājumu simbolu , maksājumus iespējams veikt vienkārši pieliekot karti vai citu bezkontakta maksāšanas ierīci – “Piik un gatavs”.

Kurā gadā (kad tieši) ieviesa bezkontakta maksājumus Latvijā?

Bezkontakta kartes Latvijā bankas sāka aktīvāk piedāvāt 2016. gadā, attīstoties bezkontakta karšu pieņemšanas infrastruktūrai, un šobrīd, saskaņā ar Asociācijas apkopotajiem datiem (2019., 2. cet.), Latvijā izsniegts vairāk nekā 1 milj. bezkontakta karšu. Vērojams 118 % pieaugums, ja salīdzinām ar tādu pašu periodu pērn.